3.6mm M12 Lens with Hydrophobic Coating For Up To 1/2.4" such as AR0233, AR0230, AR0234
광각 3.6mm M12 렌즈
재고 있음 — 태평양 표준시 기준 오후 12시 이전에 주문하시면 당일 발송됩니다
렌즈 기능
소형 폼 팩터
A short 17.9mm total track length and weight of 3.7g is ideal for aerial robotics.
소수성 코팅
빗물 저항을 위한 전면 렌즈 요소의 소수성 코팅.
광학 및 기계 사양 테이블
| 렌즈 파라미터 | 성능 상세 정보 |
|---|---|
| 부품 번호 | CIL336 |
| EFL | 3.6 |
| F# | 1.9 |
| 해상도 | 2-3MP, 3μm |
| 시야각 | 128° @ 7.6mm image circle — Calculate FoV for your sensor |
| 이미지 서클 | 7.2mm |
| 왜곡 | -5.5% F-Θ |
| 무게 | 3.7g |
| IR 컷오프 필터 | P/N With: CIL336-F1.9-M12A650 P/N Without: CIL336-F1.9-M12ANIR |
| 구조 | 알루미늄 배럴을 사용한 전면 유리 |
기계적 변형들
| 변형 | 설명 |
|---|---|
| M12A | IP6K9K, 렌즈 1 면 1에 소수성 코팅, AL6061 캡+버렐 |
카메라 기계적 호환성 표*
| 카메라/마운트 | 호환성 |
|---|---|
| 커먼랜즈 CLA021 | CLA021 |
| e-con Systems S-Mount | 7mm-10mm 높이 홈더 |
| Allied Vision Alvium S-Mount | 예 |
| FLIR Blackfly S 보드 | 예 |
| iDS uEye LE | Rev1.1: 예, Rev1.2: 유리 제거 후 |
| The Imaging Source M12 | 예 |
| Basler Dart S-마운트 | 예 |
*카메라 제조업체에서 제공하는 표준 M12x0.5 렌즈 마운트를 전제로 한 기계적 호환성입니다. 광학 호환성은 별도로 확인하시기 바랍니다.
자주 묻는 질문
What sensors work with the CIL336 3.6mm M12 lens?
The CIL336 supports 1/2.4 inch and 1/2.5 inch sensors including the ON Semiconductor AR0233, AR0230, and AR0234, and it resolves 2-3MP at 3µm pixel pitch.
What is the IP rating of the CIL336?
The CIL336 is IP6K9K rated. That is the highest protection level against high-pressure, high-temperature water jets and dust ingress, and the lens also uses a hydrophobic coating on the front element.
How much distortion does the CIL336 have?
The CIL336 has -5.5% F-Theta distortion at the 7.6mm image circle. For most automotive and robotics work, standard software correction is enough.
What is the difference between CIL336-F1.9-M12A650 and CIL336-F1.9-M12ANIR?
CIL336-F1.9-M12A650 includes a 650nm IR cut filter for visible-light imaging. CIL336-F1.9-M12ANIR ships without the filter and is meant for sensors operating in the near-infrared range.
Which cameras are mechanically compatible with the CIL336?
The CIL336 works with the Commonlands CLA021 holder with a 7-10mm tall mount, e-con Systems S-mount boards, Allied Vision Alvium, FLIR Blackfly S, iDS uEye LE, The Imaging Source M12, and Basler Dart cameras.
Does the CIL336 ship same day from the US?
네. Commonlands는 태평양 표준시 기준 오후 12시 이전에 접수된 주문에 대해, 재고가 있는 모든 렌즈를 캘리포니아주 샌디에이고에서 당일 발송합니다.
임베디드 머신 비전용 유사 M12 렌즈(S-마운트 렌즈)
Commonlands에 대하여
Commonlands LLC는 머신 비전, 로봇 공학 및 임베디드 카메라 시스템을 위한 정밀 M12, C-마운트 및 M8 렌즈를 설계 및 제조합니다. 캘리포니아주 샌디에이고에 본사를 두고 있는 당사는 당일 발송이 가능한 재고를 확보하고 있으며, 미국 내 광학 엔지니어들과 직접 소통할 수 있는 채널을 제공합니다. 단일 프로토타입 렌즈가 필요하시든 25,000개 이상의 대량 생산이 필요하시든, 당사 팀은 광학 설계 컨설팅부터 대량 납품에 이르기까지 전 과정을 지원합니다.
카메라 모듈에 적합한 렌즈를 고르는 데 도움이 필요하신가요?
미국에 있는 당사의 광학 엔지니어에게 문의해 주십시오.