AR0820과 같은 최대 1/1.8"용 4.4mm M12 렌즈
광각 4.4mm M12 렌즈
The CIL343 is a 4.4mm F/2.3 M12 lens for up to 10MP 1/1.8" sensors. The compact 22.5mm TTL and large image circle is ideal for board mount cameras. The lens is all-glass and all-metal with good straylight.
재고 있음 — 태평양 표준시 기준 오후 12시 이전에 주문하시면 당일 발송됩니다
렌즈 기능
소형 폼 팩터
F/2.3의 컴팩트한 고성능 솔루션을 위한 22.5mm TTL.
IP67 버전 사용 가능
Variant “A” is IP67 for exterior applications and dust / water resistance.
광학 및 기계 사양 테이블
| 렌즈 파라미터 | 성능 상세 정보 |
|---|---|
| 부품 번호 | CIL343 |
| EFL | 4.4 |
| F# | 2.3 |
| 해상도 | 10MP, 1.85μm |
| 시야각 | 123° @ 8.8mm image circle — Calculate FoV for your sensor |
| 이미지 서클 | 8.8mm-9.7mm |
| 왜곡 | -5% F-Θ |
| 무게 | 7g |
| IR 컷오프 필터 | 선택 사항 |
| 구조 | All Glass, 알루미늄 |
기계적 변형들
| 변형 | 설명 |
|---|---|
| M12A | IP67 등급, 렌즈 1 표면 1에 BBAR 코팅, AL6061 캡+배럴 |
카메라 기계적 호환성 표*
| 카메라/마운트 | 호환성 |
|---|---|
| 커먼랜즈 CLA020 | CLA020 |
| e-con Systems S-Mount | 높이가 10mm-15mm인 홀더 |
| Allied Vision Alvium S-Mount | 예 |
| FLIR Blackfly S 보드 | 예 |
| iDS uEye LE | Rev1.1: 예, Rev1.2: 아니요 |
| The Imaging Source M12 | 예 |
| D3 카메라 모듈 | D3 Engineering에 문의하십시오. |
*카메라 제조업체에서 제공하는 표준 M12x0.5 렌즈 마운트를 전제로 한 기계적 호환성입니다. 광학 호환성은 별도로 확인하시기 바랍니다.
자주 묻는 질문
What sensors work with the CIL343 4.4mm wide-angle M12 lens?
The CIL343 covers 1/1.8″ sensors up to 10MP at 1.85μm pixel pitch, including the ON Semiconductor AR0820 and AR0821. Its 8.8-9.7mm image circle covers those formats.
How much distortion does the CIL343 have?
The CIL343 has -5% F-Θ distortion. That is moderate for a 123° wide-angle lens, and the F-theta projection keeps angular resolution more uniform across the field.
Is the CIL343 IP67 rated for outdoor use?
Yes. The M12A variant is IP67 rated with a sealed aluminum barrel, so it works for outdoor, washdown, and dusty environments.
Which lens holders are compatible with the CIL343?
The Commonlands CLA020 is the primary compatible holder. Allied Vision Alvium, FLIR Blackfly S, iDS uEye LE Rev1.1, The Imaging Source, and D3 Engineering modules also accept the CIL343, while e-con Systems boards need a 10-15mm tall mount.
Does the CIL343 ship same day from the US?
Yes. Commonlands ships in-stock M12 lenses same day from San Diego for orders placed before 12 PM PST.
What is the field of view of the CIL343 4.4mm M12 lens?
The CIL343 gives 123° field of view at the 8.8mm image circle. Use field of view calculator to calculate the exact field on your sensor.
임베디드 머신 비전용 유사 M12 렌즈(S-마운트 렌즈)
Commonlands에 대하여
Commonlands LLC는 머신 비전, 로봇 공학 및 임베디드 카메라 시스템을 위한 정밀 M12, C-마운트 및 M8 렌즈를 설계 및 제조합니다. 캘리포니아주 샌디에이고에 본사를 두고 있는 당사는 당일 발송이 가능한 재고를 확보하고 있으며, 미국 내 광학 엔지니어들과 직접 소통할 수 있는 채널을 제공합니다. 단일 프로토타입 렌즈가 필요하시든 25,000개 이상의 대량 생산이 필요하시든, 당사 팀은 광학 설계 컨설팅부터 대량 납품에 이르기까지 전 과정을 지원합니다.
카메라 모듈에 적합한 렌즈를 고르는 데 도움이 필요하신가요?
미국에 있는 당사의 광학 엔지니어에게 문의해 주십시오.